تغذیه و نگه داری ازخرگوش

نکاتی درباره تغذیه ونگه داری ازخرگوش ها

خرگوش ها گیاهخوار هستند و در گروه لاگومورفا طبقه بندی می شوند. آن ها به طور مداوم غذا می خورند. خرگوش ها سیستم گوارشی پیچیده ای دارند که در پردازش غذا بسیار کارآمد هستند. آنها همچنین نیازهای غذایی بسیار خاصی دارند. اگر غذاهای جدید را خیلی سریع معرفی کنید یا با انتخاب های نامناسب غذایی خرگوش را تغذیه کنید، فلور گوارشی طبیعی خرگوش (باکتری های طبیعی) مختل می شود، باکتری های تولید کننده گاز و سم می توانند بیش از حد رشد کنند و خرگوش دچار بیماری و گاها مرگ خواهد شد.

خرگوش ها چه می خورند؟

رژیم غذایی روزانه خرگوش را عمدتاً یونجه، مقدار کمتری سبزیجات تازه و تعداد محدودی پلت تشکیل می دهد. یونجه مهمترین بخش غذای روزانه خرگوش است. یونجه سرشار از فیبر است که برای حفظ سلامت دستگاه گوارش خرگوش بسیار مهم است.

رژیم غذایی خرگوش

رژیم غذایی یک خرگوش خانگی باید هر روز با انواع سبزیجات برگ سبز تکمیل شود. خرگوش‌ها می‌توانند هر روز به اندازه‌ای که می‌خواهند سبزیجات مصرف کنند تا زمانی که اسهال نگیرند. سبزیجات جدید را به آرامی و در مقادیر کم به خرگوش خود معرفی کنید.هویجهویج باید به مقدار کم مصرف شود، زیرا کربوهیدرات بسیار بالایی دارد و ممکن است فلور باکتریایی دستگاه گوارش را دچار اختلال کند.سبزی هاسبزی‌های برگ‌دار تیره مانند کاهو، گشنیز، شاهی، ریحان، سبزی چغندر، سبزی بروکلی و گشنیز، جعفری باید در مقادیر محدود در اختیار خرگوش قرار بگیرند زیرا دارای کلسیم بالایی هستند و در صورت تغذیه بیش از حد ممکن است به ایجاد سنگ های مثانه بر پایه کلسیم بیانجامد. سایر سبزیجات قابل استفاده در رژیم غذایی خرگوش: بروکلی، فلفل سبز، کلم بروکسل، علف گندم و کدو.

فلفل

فلفل یک سبزی سالم و خرگوش پسند است! در واقع، آنها می توانند تقریباً همه انواع فلفل – زرد، سبز، قرمز یا بنفش را بخورند. با این حال، فلفل های تند را نباید به خرگوش داد زیرا دستگاه گوارش آنها به غذاهای تند و داغ حساس است.

مرغ

خرگوش ها فقط می توانند غذاهای گیاهی بخورند و هرگز نباید مرغ یا هر نوع گوشت دیگری به آنها داد.

برنج

به هیچ عنوان نباید برنج خرگوش خود را بدهید. زیرا ارزش غذایی کمی دارد و ممکن است برای آن ها خطرآفرین باشد. خرگوش ها نیازی به خوردن غلات ندارند و برنج می تواند باعث دل درد و نفخ شود.

انگور

انگور برای خرگوش ها سمی نیست و می توانید گه گاه آن را به خرگوش خود بدهید. انگور حاوی مقدار کمی فیبر، ویتامین B و ویتامین K است که ممکن است برای خرگوش مفید باشد.

سیب

سیب سرشار از قند است و فقط باید به عنوان تشویقی و در مقادیر کم در اختیار خرگوش قرار بگیرد.

شیرو پنیر

آیا خرگوش می تواند شیر بخورد؟

خیر،شما نباید به خرگوش شیر بدهید. خرگوش ها نسبت به لاکتوز حساس هستند و محصولات لبنی برای دستگاه گوارش خرگوش مضر هستند.

مصرف پنیر

از آنجایی که خرگوش ها به رژیم غذایی با فیبر بالا و چربی کمی نیاز دارند، پنیر برای آنها مناسب نیست. علاوه بر این، پنیر حاوی لاکتوز است که خرگوش ها نمی توانند آن را به درستی هضم کنند و این می تواند منجر به اسهال، دل درد و نفخ شود.

ذرت

ذرت تقریبا هیچ ارزش غذایی برای خرگوش ندارد. این بدترین نوع غذای ناسالم است و واقعاً باید از آن اجتناب کرد.

لیمو

اگرچه لیمو سمی نیست، اما نباید آن را به خرگوش بدهید. ، خرگوش ها از میوه های اسیدی استفاده نمی کنند و ممکن است به دلیل طعم ترش، لیمو را دوست نداشته باشند.

گوجه فرنگی

مقدار کمی گوجه فرنگی بدون دانه به اندازه بلوط در روز برای یک خرگوش بزرگتر از 12 هفته کاملاً خوب است. گوجه‌فرنگی میوه‌ای است که می‌توانید با خرگوش خود به اشتراک بگذارید در صورتی که مقدار کمی باشد و فقط قسمت گوشتی یک گوجه‌فرنگی بدون هسته باشد.

نان

خرگوش ها نمی توانند نان بخورند. آنها تکامل یافته اند تا بیشتر علف یا یونجه را همراه با مقادیر کمی سبزیجات و میوه بخورند. آنها سیستم گوارشی ندارند که بتواند با نان کنار بیاید. اگر به خرگوش خود نان بدهید، ممکن است آن را بخورد، اما احتمالاً در نهایت بسیار بیمار خواهد شد.

پیاز

از تغذیه با خانواده پیاز مانند تره، پیازچه و پیاز خودداری کنید زیرا خوردن این غذاها باعث ناهنجاری های خونی می شود. مقدار مناسبی از سبزیجات «دیگر» (سبزیجات بدون برگ) برای تغذیه خرگوش حدود 1 قاشق غذاخوری در روز در یک یا دو وعده مناسب است.

هویج

خرگوش ها به طور طبیعی سبزیجات یا میوه های ریشه ای نمی خورند. هویج و میوه سرشار از قند فقط باید به عنوان تشویقی گاه به گاه به مقدار کم مصرف شوند. خرگوش ها عمدتاً به یونجه و مقداری سبزی برگدار و مقدار کمی پلت نیاز دارند.

پرتقال

در حد اعتدال پرتقال سالم است و می تواند تغذیه و تنوع را به رژیم غذایی خرگوش اضافه کند. با این حال، این میوه دارای قند بالایی است، بنابراین خرگوش های شما باید فقط مجاز به خوردن پرتقال در حد اعتدال باشند. هنگامی که به خرگوش خود غذا می دهید، آن را به تدریج و در مقادیر کم معرفی کنید.

چه خوراکی هایی خرگوشم را خوشحال میکند؟

آب آشامیدنی تازه و تمیز و یونجه و علف با کیفیت خوب باید اکثریت رژیم غذایی خرگوش های شما را تشکیل دهد. سیستم گوارشی خرگوش برای عملکرد صحیح به یونجه نیاز دارد، بنابراین تامین آن بسیار مهم است. می توانید با سبزیجات برگدار و مقدار کمی پلت آن را در اختیار حیوان قرار دهید.

خرگوش ها از چه خوراکی هایی متنفر هستند؟

پیاز، سیر، گل همیشه بهار، اسطوخودوس، سنبل الطیب.

آیا خرگوش ها سرما را دوست دارند؟

خرگوش ها هوای سرد را دوست ندارند. شرایط برفی می تواند آنها را در معرض خطر قرار دهد. برخلاف سایر حیوانات کوچک، خرگوش‌ها به خواب زمستانی نمی‌روند، بنابراین  ایجاد محیط گرم، خشک و محافظت از آن‌ها در برابر عوامل محیطی بسیار مهم است.

آیا می توانم خوراکی تشویقی به خرگوشم بدهم؟

بله در مقادیر کم می توان از میوه ها مانند توت فرنگی، موز، تمشک، تکه های آناناس، سیب بدون دانه و خربزه استفاده کرد. خوراکی های سبزیجات شامل مقدار کمی هویج تازه، تکه های فلفل سبز و کلم بروکسل نیز مناسب هستند.

نکته بسیار مهم درصورتی که خرگوش ها به مقدار زیاد از غذاهای پرکالری تغذیه شوند، مطمئناً می توانند اضافه وزن پیدا کنند. کوکی ها، آجیل ها، دانه ها، غلات و نان را نباید به خرگوش داد.

هر چند وقت یکبار باید به خرگوشم غذا بدهم؟

خرگوش ها باید روزانه تغذیه شوند و با آب تازه در اختیار آن ها قرار بگیرد. یونجه همیشه باید در دسترس  آن ها باشد. آیا باید به خرگوش خود ویتامین بدهم؟قبل از استفاده از هرگونه ویتامین در رژیم غذایی خرگوش با دامپزشک خود مشورت کنید. آنها عمدتا فقط به یک رژیم غذایی متنوع و پر فیبر نیاز دارند.

چه میوه هایی نباید به خرگوش بدهیم؟

گلابی، هسته های زردآلو، هلو، آلو، انبه و گیلاس حاوی سیانید هستند. در حالی که مقدار سیانید موجود در دانه ها و هسته های میوه های دیگربه طور کلی ناچیز است، بهتر است به طور کلی از تغذیه آنها به خرگوش خودداری شود.

کوپروفاژی در خرگوش ها

خرگوش ها کوپروفاژی دارند، به این معنی که مدفوع خود را می خورند.

مدفوعی که خرگوش آن را می خورد معمولا کوچک، نرم یا خمیری، تیره تر و دارای بوی قوی تخمیر شده یا شیرین هستند. این گلوله ها به عنوان یک منبع غنی از مواد مغذی ، به ویژه پروتئین و ویتامین های B و K برای خرگوش عمل می کنند. اکثر سرپرستان خرگوش هرگز این رفتار را مشاهده نمی کنند. کوپروفاژی برای سلامتی خرگوش شما طبیعی و ضروری است.

آب مورد نیاز خرگوش ها چگونه باید باشد؟

آب تازه و تمیز باید 24 ساعت شبانه روز در دسترس خرگوش باشد. برخی از خرگوش ها کاسه آب را و برخی دیگر آبخوری ساچمه ای را ترجیح می دهند. اگر آب را در آبخوری ساچمه ای می‌ریزید، حتماً آن را از نظر گرفتگی بررسی کنید و روزانه آن را با آب تمیز پر کنید. اگر آب خرگوش خود را در یک کاسه می دهید، مطمئن شوید که خرگوش آن را در قفس خود نریزد یا آن را با مدفوع کثیف نکند.

سلامت دندان ها در خرگوش

خرگوش ها برای حفظ سلامت دندان های در حال رشد خود نیاز به جویدن دارند. اسباب بازی های جویدنی و یونجه باید همیشه در دسترس باشند. اسباب بازی های چوبی سخت بهترین هستند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *