دلایل ریزش مو

ریزش موی سگ درمان ریزش مو علت ریزش مو

ریزش مو یک روند طبیعی است. هنگامی که عمر مو تمام شود ریزش اتفاق می افتد. این یه حقیقت ساده است. اوایل بهار یا اوایل پاییز زمانی که فصل تغییر می کند پوشش سگ‌ها تعویض می شود بدان معنی که به ترتیب موهای نازک تر و ضخیم تر جایگزین موهای از دست رفته می شوند. عوامل محیطی مانند دما، تغذیه و استرس (مانند جابه جایی) اثر بسزایی در ریزش موی سگ ها دارد. 

سگ ها و گربه ها پس از طی مرحله تولگی پوشش تولگی خود را از دست می دهند و موهای جدید جایگزین می شوند.

ریزش موی طبیعی هیچگاه همراه با خارش، کچلی و طاسی نقطه ای نیست در این موارد باید به دامپزشک مراجعه شود.

چرا ریزش مو اتفاق می افتد؟

چگونه می توانیم ریزش مو را به حداقل برسانیم و کنترل کنیم؟

علل ریزش مو

1- عوامل انگلی و قارچی

پیشگیری از عوامل انگلی بسیار آسان است زیرا بسیاری از داروهای پیشگیری در دسترس هستند. یک سگ می تواند به دنبال آلودگی با عوامل انگلی، کک، شپش، پشه یا جرب به ریزش مو مبتلا شود. یک عفونت قارچی ناشی از وجود مخمرها روی پوست، سیستم ایمنی را ضعیف می کند و باعث بروز مشکلاتی مانند التهاب و خارش می شود. و خاراندن درنهایت منجر به ریزش مو خواهد شد.

2-  ریزش موی فصلی

برخی از سگ ها ممکن است ریزش مو (آلوپسی) فصلی را تجربه کنند. این نوع ریزش مو غیرالتهابی است که می تواند جزئی یا کامل باشد و معمولا در اوایل بزرگسالی شروع می شود. به طور میانگین حدود شش ماه طول می کشد، از اواخر پاییز شروع می شود و تا اوایل بهار که موها دوباره شروع به رشد می کنند ادامه پیدا می کند.

3-  آلرژی به دود سیگار، عود، عطر و قلیان

عوامل آلرژن، عطر، ادکلن، سیگار و شامپوهای بی کیفیت می توانند سبب ریزش شوند.

4-  بیماری های درونی، عوامل هورمونی، وراثت و ژنتیک

برخی نژادهای موبلند ریزش مو دارند که با برس کشی روزانه و منظم به حداقل می رسد.

تغییرات هورمونی مانند فحلی، بارداری، بیماری های غدد درون ریز مانند کم کاری غده تیروئید، بیماری کوشینگ (پرکاری غده فوق کلیه) از دیگر عوامل ریزش مو هستند که در معاینات دوره ای توسط دامپزشک قابل تشخیص و درمان هستند.

5-  عوامل محیطی

سرطان، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، سوختگی‌ها و پیری طبیعی می‌تواند باعث ایجاد ریزش مو شود. واکنش به تزریق واکسن هاری و یا داروهای کورتیکواستروئیدی نیز می تواند باعث التهاب پوست و ریزش مو شود.نیش عنکبوت یا حشرات بر روی پوست ویران کننده است. محیط نامناسب نگه داری که کثیف و آلوده، گرم یا مرطوب است؛ سبب عفونت قارچی یا باکتریایی و یا حساسیت پوستی می شود. در نهایت متوجه خواهید شد که حیوان برای تسکین سوزش بی وقفه پوست خود لیس می زند و می خراشد و آن را مستعد آسیب وامراض متعاقب می کند.

در برخی نژاد های خاص مانند نژاد پامرانین اصلاح موهای بدن از انتها (به اصطلاح ماشین کردن) موهای بدن هنگامی که رشد موها در مرحله آنافاز باشد می تواند سبب آلوپسی دائم یا موقت گردد.

6-  رژیم غذایی نامناسب

اگر تنها از مرغ و سبزیجات فقط برای تغذیه سگ خود استفاده می کنید ریزش امری طبیعی است. رژیم غذایی سگ خود را ارزیابی کنید و زیر نظر دامپزشک خود آن را به یک رژیم غذایی متعادل شامل غذای خشک مناسب سن پت که حاوی مواد مغذی و ویتامین ها تغییر دهید.

گاهی از بین بردن آلرژن های غذایی رایج، ریزش مو ناشی از رژیم غذایی را بهبود می بخشد. در این باره غذاهای درمانی بسیاری در بازار موجود است.

تشخیص و درمان ریزش مو

در برخی موارد، ریزش مو می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای شدید باشد. دامپزشک می تواند با معاینه علائم آسیب را بررسی نماید.

همچنین ممکن است نیاز به انجام آزمایش خون یا بیوپسی داشته باشید که می تواند دلایل پزشکی را تأیید یا از بین ببرد.آزمایشات پاراکلینکی تشخیصی به وسیله نمونه برداری و کشت می‌تواند هرگونه عفونت باکتریایی و قارچی را نشان دهد.

طیف وسیعی از داروها برای درمان ریزش مو وجود دارند دامپزشک شما بهترین درمان را برای حیوان خانگی شما تعیین خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *