اگر به تازگی سرپرستی یک توله سگ را بر عهده گرفته اید این 5 مورد برای شماست

سرپرستی از یگ توله سگ آوردن سگ جدید خرید توله سگ

اگر به تازگی سرپرستی یک توله سگ را بر عهده گرفته اید ممکن است از خانواده خود، همسایگان و حتی صاحبان دیگر سگ ها درپارک توصیه های زیادی بشنوید. برخی از آنها درست و برخی نادرست هستند. از آنجایی که هفته های اول با یک سگ جدید بسیار مهم است، این توصیه ها را فیلتر کنید و بهترین کار را برای توله سگ خود و رابطه با او انجام دهید.

 

1- اجتماعی شدن را نادیده نگیرید

سه ماه اول زندگی یک توله سگ تأثیر قابل توجهی بر میزان رضایت و سازگاری آن سگ در بزرگسالی دارد. توله سگی که به درستی اجتماعی شده باشد، تقریباً با هر چیزی راحت است و کنار می یاید. در حالی که توله سگی که روابط اجتماعی ضعیف دارد، اعتماد به نفس ندارد و می ترسد.

در 3 یا 4 ماهگی سگ باید همنوع خودش را ببیند وگرنه نسبت به سگ های دیگر پرخاشگر خواهد شد. در این باره باید دقت کنید که سگ مورد نظر سالم و واکسینه شده باشد. از بردن توله سگ به محیط های آلوده و نامطئمن تا قبل از تکمیل واکسیناسیون بپرهیزید.

 

اجتماعی شدن توله سگ فقط در ملاقات افراد و سگ های جدید خلاصه نمی شود، اگرچه این مورد هم بسیار مهم است. اجتماعی شدن به این معنی است که توله سگ خود را تا حد امکان با تجربیات جدید به شیوه ای مثبت آشنا کنید. از آشنایی با سطوح جدید مانند کاشی در سطح آشپزخانه گرفته تا صداهای جدید مانند جاروبرقی یا حیوانات دیگر مانند گربه یا همستر.

 

توله سگ خود را مجبور نکنید که در موقعیتی قرار گیرد که برایش ترسناک است. یک تجربه بد می تواند کار شما را سخت کند. خوش بین باشید و هر تجربه را با چیزی که توله سگ شما دوست دارد، مانند تمجید از رفتار او مرتبط کنید.

2-  خیلی زود به او آزادی ندهید

اجازه دادن به توله سگ برای پرسه زدن آزاد در خانه در ابتدای امر عواقب جدی دارد. توله سگ شما نه تنها ممکن است دچار حادثه شود بلکه می تواند خسارت نیز به بار بیاورد و در این فرآیند به شما و خود آسیب برساند. محافظت از توله سگ، مانند دور نگه داشتن او از داروها و سموم و پوشاندن سیم های برق، برای ایمنی حیوان خانگی جدید شما بسیار مهم است. شما باید همیشه بر توله سگ خود نظارت داشته باشید.

اگر یاد بگیرند در حالی که پشت شما برگردانده شده است، خود را سرگرم کنند، مطمئناً عادت های بدی مانند جویدن جوراب و… نیز در آنها ایجاد خواهد شد. جلوگیری از رفتار مشکل ساز آسان تر و ایمن تر از اصلاح آن است. هر زمان که نمی توانید توله سگ خود را مشاهده کنید او را در پارک یا یک فضای محصور به عنوان یک منطقه امن نگه دارید. فقط زمانی به سگ خود آزادی بدون نظارت بدهید که رفتار او تحت کنترل باشد و عاداتی مانند جویدن در آن ها کنترل شده باشد. سپس، می‌توانید هر بار در یک اتاق جدید به آنها کمی آزادی بدهید.

3-  ناسازگار نباشید

سگ ها دوست دارند بدانند چه زمانی موقع غذاخوردن، پیاده روی، چرت زدن، بازی و غیره است. اگر آنها بتوانند برنامه روزانه خود را پیش بینی کنند، سردرگمی و استرسشان به حداقل می رسد.  برنامه ای متناسب با سبک زندگی و نیازهای توله سگ خود تهیه کنید و  به آن پایبند باشید.

همچنین مهم است که با قوانین خانه و آداب مورد انتظارتان سازگار پیدا کند. مثلا باید یاد بگیرد وقتی لباس مهمانی خود را می پوشید، اجازه ندارد روی شما بپرد، وقتی شلوار جین می پوشید نباید روی شما بپرد. اگر انتظارات شما خودسرانه به نظر برسد، توله سگ شما نمی داند چگونه رفتار کند و سردرگم خواهد شد. همچنین، مطمئن شوید که تمام افراد خانواده از یک سری قوانین واحد پیروی می کنند.

4-  منتظر زمان مناسب برای آموزش توله سگ خود نباشید

هیچ سن جادویی برای شروع آموزش و اطاعت وجود ندارد. زمانی که توله سگ خود را به خانه می برید، توانایی یادگیری رفتارهای جدید را دارد. با این حال، شما ممکن است آنقدر بر روی آموزش های کوچک تمرکز کنید که از اطاعت غافل شوید. به هر حال، شیطنت های توله سگ ها سرگرم کننده است.  با رسیدن سگ شما به سنین نوجوانی، آن شیطنت های شایان ستایش به سرعت به رفتارهای آزاردهنده تبدیل می شوند. گازهای ریز توله سگ بامزه به گاز گرفتن بزرگسالان تبدیل می‌شود، و کشیدن هیجان‌انگیز در پیاده‌روی، اکنون بازوی شما را از جا در می‌آورد. به محض اینکه او را به خانه رساندید شروع به آموزش آداب اولیه، آموزش زمان تنهایی و مهارت هایی مانند نشستن، دراز کشیدن و ماندن به توله سگ خود کنید. عادلانه است که به توله سگ خود اطلاع دهید که چه انتظاری دارید و چگونه شما را خوشحال کند.

روش‌های تمرینی مثبت همچنین باعث تحریک ذهنی توله سگ‌تان می‌شود. او می آموزند که به جای محیط، روی شما تمرکز کند و یک پیوند قوی ایجاد بین شما خواهد شد. بدون قوانین و مرزها، سگ ها بسیار آزاردهنده خواهند بود.

شما مجبور نیستید از روش های خشن برای آموزش رفتار سگ خود استفاده کنید. در واقع انجام صحیح تنبیه بسیار مهم است. سگ‌ها در لحظه زندگی می‌کنند، بنابراین فریاد زدن به خاطر جویدن کفش در زمانی که جویدن آن حتی چند ثانیه پیش اتفاق افتاده است، بسیار بی‌معنی است. بدتر از آن این است که شما را برای حیوان خانگی خود غیرقابل پیش بینی و ترسناک جلوه خواهد داد و پیوند شما با توله سگتان را از بین می برد.

5-  از روش های خشن استفاده نکنید

به جای استفاده از روش های خشن مانند داد زدن؛ روی کارهایی تمرکز کنید که توله سگ شما درست انجام می دهد. و رفتارهای جایگزینی را که با رفتار مشکل ساز ناسازگار است به آنها بیاموزید، مانند جویدن یک اسباب بازی به جای کفش. وقتی سگ شما جایگزین ترجیحی را انجام داد، به آنها جایزه و پاداش دهید تا بدانند کارشان ارزشمند بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *