کک و کنه درحیوانات خانگی

با شروع فصل گرما آلودگی با کک و کنه نیز در حیوانات خانگی افزایش پیدا می کند. آلودگی با کک و کنه می تواند مشکلات جدی برای سگ شما ایجاد کند. آن ها به پوست حیوان متصل می شوند و سپس نیش های خود را به پوست فرو برده و شروع به تغذیه از خون حیوان می کنند. آن جا باقی می مانند و بزرگ می شوند و به سبب موادی که از بزاق خود ترشح می کنند باعث بروز واکنش های التهابی می گردند. کک ها می توانند باعث خارش شدید، آسیب به پوست، بی قراری و کم خونی حیوان شوند. به ازای هر کک حیوان خانگی شما صدها تخم و لارو در اطراف خانه شما وجود دارد. کنه‌ها می‌توانند تقریباً در هر جایی پنهان شوند.

کک و کنه ها بیشتر در چه قسمت هایی لانه گزینی می کنند:

کک و کنه ها بیشتر در نواحی کم مو و قسمت هایی کخ حیوان به آن ها دسترسی ندارد لانه گزینی می کنند مثلا بین انگشتان، کشاله ران، پشت گوش، کناره چشم، اطراف پوزه و ناحیه تناسلی.

 

 

 در اینجا به چهار نکته برای کمک به حفظ سگ شما از کک و کنه اشاره می کنیم:

1-   پیشگیری یک راهکار کلیدی است

داروهای پیشگیری کننده از کک و کنه نیاز به مراجعه شما به دامپزشک دارد.

بسیاری از درمان‌های موضعی پیشگیری از کک و کنه امروزه برای سگ شما وجود دارند. گزینه های دیگر، داروهای خوراکی هستند. با دامپزشک خود صحبت کنید تا بهترین گزینه را برای سگ خود بیابید.

2-   به طور مستمر سگ خود را بررسی کنید

به نظر می رسد کک و خارش دست به دست هم می دهند، اما نباید منتظر بمانید تا سگ خود را در حال خاراندن ببینید تا وجود کک ها را بررسی نمایید. مرتباً حیوان خانگی خود را برس کشی کنید.

اگر متوجه شدید آلودگی با کک و کنه شدید، اولین اقدام حذف آن هاست. برای جدا کردن کنه ها بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید تا جدا کردن نیش ها به طور کامل و اصولی صورت بگیرد. در صورت باقی ماندن نیش ها واکنش های التهابی شدید و درگیری های ثانویه را شاهد خواهیم بود.

 

 

 

می توانید از اسپری های ضد کک و کنه استفاده کنید تا کک ها و کنه های بالغ را از حیوان خانگی خود دور نگه دارید.

شامپوهای ضد کک و کنه برای کشتن این موجودات موجود است که زیر نظردکتر دامپزشک قابل استفاده هستند.

 

 

همچنین قلاده های ضد کک و کنه نیز بسیار کاربردی و مفید می باشد.

اگر سگ شما در مناطق جنگلی و باغی تردد می کند، مرتباً آنها را از نظر کنه بررسی کنید و اگر مشکوک به وجود کنه شدید، فوراً به دامپزشک خود مراجعه کنید.   

 3- از محیط زندگی خود نیز محافظت کنید

فقط سگ خود را از نظر کک و کنه چک نکنید؛ محیط اطراف او از جمله خانه خود نیز باید بررسی شود. در واقع، خانه ها زیستگاه مطلوبی برای کک ها هستند.

همچنین، ملافه سگ خود را بشویید و به طور منظم جاروبرقی بکشید تا تعداد کک ها در خانه کاهش یابد. از آنجایی که کنه‌ها در چمن‌ها یا بوته‌های  کمین می‌کنند، حیاط خود را بررسی و محیط را عاری از وجود آن ها نگه دارید.

4- پیشگیری از کک و کنه: در تمام طول سال

فصل شیوع بیشتر کک ها می تواند بهار و تابستان باشد.

زمان مشخصی برای شروع درمان سگتان وجود ندارد. به همین دلیل است که باید از پیشگیری از کک و کنه در تمام طول سال استفاده کنید تا سگ خود را ایمن نگه دارید.

 

آیا کک و کنه ها می توانند روی بدن انسان زندگی کنند؟

کک ها ممکن است انسان را نیش بزنند، اما روی بدن شما زندگی نمی کنند. کک ها سگ یا گربه شما را به عنوان میزبان مورد علاقه خود جستجو می کنند.

 چه چیزی در آلودگی با کنه یا کک بدتر است؟

کک ها می توانند باعث کم خونی در آلودگی های شدید شوند، در حالی که کنه ها می توانند تعدادی از بیماری های بالقوه کشنده مانند بیماری لایم و تب خالدار کوه های راکی ​​را منتقل کنند. پس کنه‌ها قطعاً دشمن تهدیدکننده‌تری هستند.

آیا کک ها می توانند روی موهای شما زندگی کنند؟

کک ها معمولا نمی توانند در موهای انسان زندگی کنند. بیشتر گونه ها ترجیح می دهند روی پوست حیوانات زندگی کنند، می توانند از انسان به عنوان ناقل استفاده کنند. در چنین مواردی کک می تواند انسان را نیش بزند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *