گلوله مویی در گربه ها درمان و پیشگیری

موهای بلعیده شده ای که در نهایت یا از طریق دستگاه گوارش حیوان می گذرد و دست نخورده از طریق مدفوع دفع می شود و یا به شکل یک توده مرطوب با استفراغ از دهان خارج میشود. یک گربه به طور معمول هر هفته یا دو هفته یک بار یک گلوله مویی خارج می کند.

 

توده ای از موی بلعیده شده (hairball) می تواند مجرای گوارشی گربه را مسدود کرده و تهدیدی مرگبار برای سلامت گربه باشد. هر چند وقت یکبارممکن است گربه یک رفتار منزجر کننده انجام می دهد. او از یک چرت آرام بیدار می‌شود، روی پنجه‌هایش بلند می‌شود، برای یک یا دو لحظه به حالت تشنجی باز می‌گردد و چیزی را که ممکن است در نگاه اول به نظر یک توده مرطوب به نظر برسد، تف می‌کند! چیزی که حیوان بیرون آورده است – در وسط کف آشپزخانه شما یا بدتر از آن، در وسط فرش ایرانی ارزشمند شما – یک هربال است، دسته ای از موهای هضم نشده که معمولاً به عنوان گلوله مو شناخته می شود.

 

علیرغم این اصطلاح، گلوله های مویی معمولا گرد نیستند. آنها اغلب باریک و استوانه ای شکل هستند و بیشتر شبیه سیگار یا سوسیس هستند تا توپ. شکل دراز گلوله مو توسط لوله غذایی باریک (مری) ایجاد می شود که در آن رشد می کند یا از طریق آن عبور می کند. گلوله مویی که خارج نمی شود و در معده باقی می ماند، در واقع گرد خواهد بود – “مانند یک اسفنج یا یک جوراب پیچ خورده”.

سایز گلوله های موی متغیر است. رنگ آنها عمدتاً رنگ پوشش گربه است که با رنگ غذای حیوان و ترشحات مختلف معده مانند صفرا سبز تیره می شود. ماده خارج شده معمولاً بوی نامطبوع اما قابل تحملی دارد.

گاهی اوقات، گلوله های مو در معده باقی می مانند و به اندازه ای بزرگ می شوند که نمی توانند حرکت کنند، چه از طریق دهان یا از طریق دستگاه گوارش. گلوله های مو می توانند باعث انسداد دردناک و جدی دستگاه گوارش شود که نیاز به مداخله فوری دامپزشکی دارد.

گلوله مویی محصول چه چیزی چیست؟

گلوله مویی محصول ناخوشایند یک عادت عادی است. همانطور که گربه شما برای نظافت خودش را می لیسد، موهای شل زیادی را می بلعد. این امر به این دلیل اتفاق می‌افتد که برآمدگی‌های کوچک مایل به عقب (پاپیلا) که سطح زبان او را زبر می‌کند، موها را به سمت گلوی او و به داخل شکمش می‌برد. مو از یک ماده پروتئینی سخت و نامحلول به نام کراتین غیرقابل هضم تشکیل یافته است. بیشتر موهای بلعیده شده در نهایت از طریق دستگاه گوارش حیوان می گذرند و دست نخورده از طریق مدفوع دفع می شوند، مقداری از آن ها در معده باقی می مانند و به تدریج به شکل یک توده مرطوب جمع می شوند. گربه‌ها یک یا دو هفته یک‌بار یک گلوله مویی را بازمی گردانند که این موضوع جای نگرانی ندارد.اگر گلوله مویی آنقدر بزرگ شود که از اسفنکترهای باریکی که از مری به معده یا از معده به دستگاه روده منتهی می‌شود عبور نکند می‌تواند تهدیدی جدی برای سلامتی گربه شما باشد یا ممکن است به روده کوچک رفته و در آنجا گیر کند. این وضعیت ممکن است جدی شود به طوری که بدون مداخله جراحی، کشنده خواهد بود.

علائم

گربه‌ای که بی‌حال است، بیش از یک یا دو روز از خوردن غذا امتناع کرده یا دارای تهوع بدون استفراغ یا استفراغ واقعی است، باید بدون تاخیر توسط دامپزشک معاینه شود. این موارد می توانند نشانه ای از یک مشکل گوارشی دیگر یا یک بیماری تنفسی مانند آسم باشد که در این صورت ممکن است درمان اورژانسی لازم باشد.برخی از علائم رایج وجود گلوله مویی عبارتند از تهوع با یا بدون استفراغ ، فقدان اشتها، بی حالی، یبوست و یا اسهال. تشخیص انسداد روده بر اساس معاینه فیزیکی، آزمایش خون و تصویربرداری است. اگر انسداد تشخیص داده شود، ممکن است برای برداشتن گلوله مو به جراحی نیاز باشد.

چگونه به طور طبیعی از ایجاد گلوله مو در گربه ها جلوگیری کنیم:

  • آیا غذای مرطوب به گلوله های مو کمک می کند؟

بله، غذای مرطوب می تواند کمک کننده باشد. غذای مرطوب به عبور مو از طریق دستگاه کمک می کند زیرا هضم آن آسان است، به این معنی که به سرعت از بدن عبور می کند و به موهای بلع شده اجازه نمی دهد تا به شکل توپ در بیاید. بنابراین، گربه هایی که در رژیم غذایی خود غذای مرطوب نیز دارند، بروز گلوله های مو کاهش می یابد.

  • خوردن آب کافی و هیدراته ماندن بدن به حرکت صحیح دستگاه گوارش کمک می کند خطر گلوله های مو را کاهش دهد.
  • گنجاندن مالت در رژیم غذایی گربه می تواند به روان شدن دستگاه گوارش کمک کند و عبور طبیعی مو را آسان تر کند. مالت گربه با ترکیب عصاره مالت و پارافین مایع به از بین بردن گلوله های مو کمک می کند.
  • برس کشی روزانه: برس کشی روزانه کمک میکند تا موهای زاید برداشته شده و این گلوله های مویی تشکیل نشود.
  • اگر گربه شما به خوردن مالت علاقه نشان نمی دهد میتوانید برای او چمن یا علف گربه فراهم کنید که به دفع گلوله مویی کمک می کند. گربه هایی که به طور معمول علف می خورند ممکن است دستگاه گوارش منظم تری داشته باشند، گلوله های موی کمتری داشته باشند و یبوست کمتری بگیرند. به علاوه کلروفیل موجود در علف به تازه نگه داشتن نفس گربه کمک می کند! در نهایت، برخی از گربه ها به سادگی جویدن علف را دوست دارند و از آن لذت می برند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *